KLÍČOVÉ AKTIVITY

KA 01 Vytvoření vlastního střediska praxe MSDK na spolupracujících školách

Na základě společných setkání a diskusí mezi zástupci regionálních firem, středních škol a MSDK vznikne databáze úkolů pro žáky a budou stanoveny a popsány konkrétní cíle a náplně jednotlivých Středisek praxe MSDK. Pro žáky každé školy budou definovány úkoly, které budou zaměřeny na rozvíjení odborné kvalifikace žáků, na jejich zručnost a schopnost postupovat samostatně, tak aby co nejvíce vyhověli potřebám zadavatele práce. V současné době vybavení pro praktickou výuku zapojených středních škol neodpovídá a nestačí počtu žáků. Z těchto důvodů bude součástí této aktivity vybavení jednotlivých středisek praxe MSDK moderními přístroji, notebooky se sw vybavením určené pro navrhování designu výrobků ze dřeva, projektování apod.

Střediska praxe MSDK budou představena na Festivalu dřeva a řemesel, kde budou rovněž zadány úkoly žákům. Zde mohou zástupci škol navázat nové partnerství s dalšími firmami, které také mohou přispět do databáze reálných úkolů pro žáky.

KA 02 Rozvoj a realizace praktického vyučování a rozšiřování spolupráce se zaměstnavateli

Na jednotlivých SŠ vzniknou pracovní týmy složené z žáků, pedagogů a garantů, kteří budou ve Střediscích praxe MSDK plnit reálné úkoly vycházející z vytvořené databáze úkolů. Během realizace KA 2 bude pořizován materiál a potřebné vybavení pro práci žáků na realizaci jejich úkolů. Bude kladen důraz na to, aby žáci postupovali v souladu s postupy v reálném provozu a čase. Tato zkušenost bude podpořena autentickou návštěvou/exkurzí ve výrobním provozu spolupracující firmy (na pracovišti odborníka/odborného garanta z praxe). Díky exkurzi získají žáci osobní zkušenost a hmatatelnou představu o svém budoucím zaměření a výrobních postupech. Budou se zde moci inspirovat a zkušenost využít při vlastní práci na svém úkolu. V rámci této aktivity vzniknou Metodiky pro efektivní fungování a rozvoj Středisek praxe škol a firem sdružených v rámci MSDK s důrazem na praktickou výuku. Součástí metodiky budou i vzdělávací materiály využitelné pro praktickou výuku. Každé středisko praxe MSDK bude mít svojí metodiku respektující silné stránky školy a její výuky, zaměření regionálních zaměstnavatelů apod. V průběhu projektu proběhne společné setkání škol tzv. Praktický den, kdy bude průběžně hodnoceno plnění úkolů a prezentace výrobků v rámci Středisek praxe MSDK. Zároveň zde bude probíhat diskuse nad tvorbou metodik pro rozvoj Středisek praxe MSDK, o možnostech rozšíření databáze úkolů, možnostech zapojení vyššího počtu žáků do činností Středisek v budoucnosti apod. Odborné praxe budou průběžně hodnoceny učitelem odborných předmětů a odborným garantem podle kvality splněného úkolu.

KA 03 Zhodnocení průběhu praxí a jejich výstupů v rámci středisek MSDK a jejich prezentace

V rámci této aktivity proběhne zhodnocení fungování vlastního Střediska praxe MSDK na jednotlivých SŠ, vyhodnocení práce pracovních týmů žáků a její prezentace, která se uskuteční na společné akci s názvem Výstava výsledků práce žáků. V rámci výstavy proběhne soutěž o nejlépe splněný úkol.

V průběhu projektu proběhne ukázka provozu Středisek praxe MSDK na každé škole, která bude určená žákům SŠ z prvních ročníků a také žákům z partnerských SŠ s názvem Den řemesel (na každé škole se uskuteční 1 akce). Na této akci si mohou žáci vyzkoušet práci s nástroji dřevem apod., rovněž proběhnou diskuse pedagogických pracovníků a odborníků z praxe o praktické výuce, uplatnitelnosti absolventů SŠ na trhu práce, studiu technických řemesel nebo soutěže manuální zručnosti (mladší žáci budou soutěžit pod dohledem starších žáků SŠ a pedagogů, např. obrábění dřeva, výroba modelu dřevostaveb apod.). Budou zde prezentovány základní praktické i teoretické poznatky vysvětlené na konkrétních výrobcích.

KA 04 Vypracování závěrečné analýzy a popisu možností zajišťování praktického vyučování pro žáky zapojených škol

Součástí této aktivity je zpracování analýzy a popisu možností zajišťování praktického vyučování v daném oboru vzdělání v regionu, ze kterého je cílová skupina. Tento materiál budou zpracovávat odborní konzultanti ve spolupráci s vedením jednotlivých škol a garantů – odborníků z praxe a projektovým týmem. Cílem této analýzy bude zhodnotit všechny možnosti a příležitosti zajištění praktického vyučování zapojených středních škol. Tento dokument bude k dispozici v tištěné i elektronické podobě.